#Paris2024 πŸƒπŸ½β€β™‚οΈπŸ€ΎπŸ»β€β™€οΈ equality

Skateboarding, sport climbing, surfing and breaking were confirmed as additional sports proposed by the Paris 2024 Organising Committee. …

Olympic.org

Finally. An equal number of Olympic male and female competitors.

Published by

Rick Mc

Career gymnastics coach who loves the outdoors, and the internet.

3 thoughts on “#Paris2024 πŸƒπŸ½β€β™‚οΈπŸ€ΎπŸ»β€β™€οΈ equality”

 1. Is that the same balance of gender participation in sports in the general population?
  I find it hard to believe.
  Here in Australia, significantly fewer females participate in sports by their own choice.

  Like

  1. No doubt males participate more around the world. They’ve had more opportunities. More encouragement.

   We should strive to change that. There’s no reason participation shouldn’t be equal.

   Like

   1. Actually there is very good reason that participation isn’t equal as I said. Females are less likely to choose to participate in sports because fewer females are interested in sport regardless of opportunity or encouragement.

    This should be pretty obvious by looking at those sports announced for the olympics which they say “can be practiced outside conventional arenas”. For surfing or skating, Females have the same oppotunites to enter the surf or go to the skate park as males. But have a look at whos on a surfboard at the beach? Nearly all males. Look whos at the skate park? Nearly all males. Nothing to stop the females going.

    And whilst some might argue that the females might feel intimidated by mingling with the other males there, well it’s a well known statistic that females typically have far bigger social circles than men. They could bring their freinds to the surf or the skate park Or have their own ball games at public ovals or courts. But they usually don’t because they’re more likely to rather sit and chat. You see this sort of thing in schools where at lunchtime guys will often be playing ball and the girls will usually be sitting chatting. Nothing to stop the girls setting up their own game but if you ask them why they don’t they will tell you they are not interested.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.